19 Kasım 2010 Cuma

İstanbul'a varış ve uzun yolculuk sonrası yorgunluk

Mersin'den İstanbul'a giderken sıklıkla tercih ettiğim Mersin Seyehat firmasını bir kez daha tercih ettim ve pişman değilim. Upuzun yolun 14 saatlik bir işkenceye dönüşmemesi için adamlar ellerinden geleni yaptılar. Hızı biraz düşük de olsa insanı kesecek seviyede wireless bağlantı, uydudan tv izleme fırsatı, kendi seçtikleri 4-5 filmi de izleme olanağı. Bu filmleri daha önce hiç duymamıştım ama ulusözlük'ten kimsenin bilmediği şah eser filmler kategorisinden ilham alınmış da yapılmış gibi filmlerdi bunlar.

Neyse, bayram yolculuğu tabi otobüs kalabalık; herkes teknolojiyle haşır neşir olacak diye bir şey yok, telefonu kapat yavrum diyenler eksik değildi. İyi ki de eksik değildiler; hayatın tadı tuzu onlar valla. O amcalar neneler olmasa uzun yollar nasıl geçerdi?

Bitmez gibi görülen o yolculuk bitti, 12 küsür milyon nüfuslu İstanbul'a vardık; bizi karşılayan Esenler halkı, taksiciler, abi bavulları taşıyalım mı diyenler...

Uzun zamandır binmediğim Metroya ah pardon hafif raylı metroya bindim; öğrenciliğim kalmadığından gittim bir akbil aldım Aksaray'da. Hemen berisindeki dolmuş duraklarından eve gideni buldum geldim. İlginç bir şey, akbil alıyorsun ama akbili kullanamadığın bir araçla eve geliyorsun. Mecburum çünkü Yeşilpınar'a (Alibeyköy'de) giden otobüsü beklemek zulüm. Gerçi boşa gitmez o akbiller son kuruşuna kadar harcarım.
Söylemeden edemeyeceğim, İstanbul trafiği çok kötü hakikaten desem de İstanbul'u bilmeyen görmeyen ya da İstanbul'da yaşamayan bir adam için bu laf hiç bir şey ifade etmez. Tıpkı, televizyonlardaki haber kanallarının kapı önlerinde azıcık yağan bir yağmur için İstanbul yoğun yağış altında denildiğinde diğer şehirlerin halkı tarafından ne tepki verildiği gibi. En fazla trafik için doğrudur abi o kadar insan yaşıyor orada yorumu yapılır, Emenike sezon sonu Galatasaray'a geliyormuş denip muhabbet değiştirilir.

Yolda o kadar saat uyudum ama hala yorgunum. Sanki ben sürdüm arkadaş! Şimdi o yorgunlukla akşamı bekleyeyim; anca öyle yatarım zira hiç uykum yok.

Aa, geç oldu biraz ama ucundan da olsa herkese hayırlı bayramlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder